miercuri, 12 ianuarie 2011

proiect de lectie 4

PROIECT DE LECTIE

Data: 01.11.2010

Scoala: Nr. 22 “Mircea Eliade”, Craiova

Clasa: a VII-a C

Profesor tutore, propunator: Dudau Victor

Student: Petrisor Elena Irina

Aria curriculara: Om si societate

Disciplina: Cultura Civica

Unitatea de invatare: Viata in societate

Continutul invatarii: Comunitatea internationala. Integrarea Europeana

Tipul lectiei: de predare-învăţare-evaluare

Locul de desfasurare: sala de clasa

Scopul:

1. formativ: dezvoltarea capacitatilor cognitive si de a stabili analogii, corelari, sistematizari, de a desprinde esentialul si de a generaliza.

Nivelul initial:

1. clasa se prezinta la nivelul programei si are conturate deprinderi de a sesiza note esentiale, de a face corelari, analogii, sistematizari;

2. poseda stil de munca organizat, interes fata de obiect, majoritatea elevilor participa activ la dezbateri

Competente:

a. Competente generale:

1. utilizarea conceptelor specifice stiintelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoastere si explicare a unor fapte, evenimente, procese din viata reala

2. aplicarea cunostintelor specifice stiintelor sociale in rezolvarea unor situatii problema, precum si in analizarea posibilitatilor personale de dezvoltare

3. cooperarea cu ceilalti in rezolvarea unor probleme teoretice si practice, in cadrul diferitelor grupuri

4. Manifestarea unui comportament social activ si responsabil, adecvat unei lumi in schimbare

5. Participarea la luarea deciziilor si la rezolvarea problemelor comunitatii.

b. Competente derivate:

1. afectiv – atitudinale: - sa manifeste o atitudine degajata in rezolvarea sarcinilor impuse;

- sa manifeste initiative si sa exprime clar si concis idei proprii in dezbaterea propusa privind tema propusa.

Strategia didactica:

a. Principii didactice:

-principiul participarii constiente si active a elevilor in procesul de invatamant;

-principiul legarii teoriei de practica;

-principiul accesibilitatii si individualizarii invatamantului;

-principiul asigurarii conexiunii inverse in procesul de invatamant.

b. Metode de invatamant:

-metode de comunicare orala: explicatie, conversatie, observatie;

-metode de actiune: munca independenta;

c. Procedee de instruire:

-explicatia in etapa de comunicare;

- rezolvare de exercitii, aplicatii;

d. Forme de organizare: frontala si individuala;

e. Resurse materiale: - manualul de Cultura Civica clasa a VIII-a

f. Metode de evaluare: evaluare initiala, formativa: intrebari orale;

Bibliografie:

-Manual de Cultura Civica clasa a VII-a

EVENIMENTUL INSTRUCTIONAL

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

1.Asigurarea conditiilor de desfasurare a lectiei (3 min)

-salută

-scurtă conversaţie de acomodare

-noteaza absenţii; face liniste in clasă;

-stabileşte un cadru propice desfaşurarii lecţiei

-respecta indicatiile profesorului;

-sunt atenti;

2.Verificarea si actualizarea cunostintelor

(10 min)

-elevii sunt evaluaţi din lecţia anterioară: Naţiunea. Cetăţenia. Drepturi şi îndatoriri cetăţeneşti

Se verifică tema

-selecteaza si formuleaza corect raspunsurile;

3.Captarea atentiei,anuntarea subiectului (2-3 min)

-anunţă titlul lectiei: Comunitatea internationala. Integrarea Europeana

-scrie data si titlul lectiei pe tabla.

-noteaza titlul lectiei;

-recepteaza si dovedesc interes;

4.Prezentarea noului continut si a sarcinilor invatarii

(20-25 min)

- li se cere elevilor sa explice in scris ceea ce inteleg ei prin comunitate internationala si respectiv integrarea Europeana.

-răspund la intrebarile adresate, insotite de exemplificările necesare

-descriu situaţii în legătură cu tema dezbătută

-îşi exprimă părerea

-scriu in caiete.

-sunt antrenaţi in

discuţii.

5.Evaluarea cunostintelor dobandite.Asigurarea retentiei si a transferului (10 min)

- la sfarşit, completeaza cu anumite explicatii raspunsurile elevilor

-sintetizează si formulează răspunsuri;

5.Tema pentru

acasa(2 min)

Tema pentru acasa :

-propune elevilor să întocmească o scurtă lucrare in care sa

descrie cele mai importante calitati ale tarilor integrate in Europa.

-noteza tema

6.Bilantul activitatii

-se va face evidenţierea şi respectiv notarea elevilor care au raspuns cel mai bine.Se vor trage concluzii cu privire la subiectul dezbătut.

-ascultă rezultatele şi concluziile trase.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu